QR Code Matic

Sıkça Sorulan Sorular

QR Code Matic Kare Kod'ları oluştururken dikkat etmeniz ve Kare kodları hakkında bilmeniz gerekenler. QR Kod ile ilgi çekici kampanyalar oluştururken nelere dikkat etmeniz gerekmektedir? QR Kod hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir ? Yapacağınız basit düzenlemeler ile tarama sayınızı %200 arttın.

QR Kod ismi İngilizce karşılığı olan Quick Response(Hızlı Tepki) kelimesinin baş harflerinden meydana gelmektedir. Kare Kod , Denso Wave firması tarafından geliştirilen ve içerisinde yüzlerce karakter veriyi şifrelemeye olanak sunan 2 boyutlu bir barkod türüdür. Standart olarak siyah ve beyaz piksellerden meydana gelmektedir. Kod üzerinde şifrelenen veri daha sonra akıllı telefon veya tablet ile oldukça hızlı çözülebilir ve görüntülenebilir.

Birkaç saniye içerisinde QR Kodlarınızı oluşturabilirsiniz. Öncelikle qrcodematic.com üzerinden üyelik işlemlerinizi tamamlayarak giriş yapın. Burada oluşturmak istediğiniz QR Kod tipini seçerek kodunuzun içereceği veriler ekleyin. Daha sonra renk ve tasarımını belirleyip QR Kodu yarat seçeneğine tıklayın. Oluşturduğunuz QR Kodları resim formatında indirebilir ve istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Qr Code Matic Dinamik QR Kodlarıyla tasarımınızı kaybetmeden baskıdan sonra bile düzenlemelerinizi yapabilirsiniz. Yanlış veya değişen bilgileri güncelleyip basılı dokümanlarınızda Dinamik Kare Kodlarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Böylece basılı dokümanlarınızı tekrar çıkartmanıza gerek kalmaz. Statik QR Kodlar da ise düzenleme yaptığınızda kodunuzun tasarımı da değişeceği için okunamaz hale gelecektir.

Basılı dökümanlar üzerinde kullanılacak ise yüksek çözünürlüğe sahip çıktı formatlarının kullanılması gerekir. QR Code Matic QR Kod'larınızı PNG nin yanı sıra PDF, EPS ve SVG gibi vektör formatlarında çıktı alabilirsiniz. Bunlar, görüntü kalitesinde kayıp olmadan genişletilebilmektedir. Vektörel formattaki çıktılar özellikle büyük ölçekli baskı uygulamaları için uygundur. Kodları yayınlamadan önce, farklı akıllı telefonlar ve uygulamalar ile bir uygulama testi her zaman yapılmalıdır.

QR Kod’un taratılabilmesi için ilk olarak akıllı telefonunuzda bir uygulamaya ihtiyacınız bulunmaktadır. Bu uygulamaları mobil cihazınızın işletim sistemine göre uygulama mağazalarınızdan ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Eğer IOS 11 ve üzeri işletim sistemine sahip bir cihaz kullanıyorsanız sadece telefonunuzun kamera ayarlarından QR Kod tara seçeneğini aktif etmeniz yeterli olacaktır. Daha sonra yapmanız gereken tek işlem kameranızı açarak QR Kod’un üzerine getirmektir.

Maalesef. Bir planla sözleşme imzalandıktan sonra geri ödeme seçeneği yoktur. Yapabileceğiniz şey, aboneliğinizin diğer yıl yenilememektir.

Yüksek oranda hata toleransı sayesinde, okunabilirlik için gerekli kod yapılarını değiştirmeden kodu bir dereceye kadar düzenlemek mümkündür. Örneğin, ön plan ve arka plan renkleri gradient,radial olarak belirlenebilir, logunuzu QR Kodunuza ekleyebilir veya referans noktaları ile gövde desenlerini değiştirebilirsiniz. Ancak, kodunuzu görsel olarak ayarlarken her zaman okunabilirliği test edin.

Dinamik QR Kodlarınızın gerçek zamanlı tarama istatistik bilgilerini görüntülemeniz mümkündür.

Büyük ölçekli baskı uygulamalarında görüntü kalitesinde kayıpların yaşanmaması için vektörel çıktılar tavsiye edilmektedir. Okunabilirliğin sağlanması için dosya tipinin yanı sıra QR Kod boyutlarına da dikkat edilmelidir. Özellikle Statik QR Kod'lar içerdiği veriler ile kodun içeriğini yoğunlaştıracağı için daha büyük boyutlar kullanılmalıdır. Yani daha fazla içerik şifrelenirse, gereken alan da artar. Rahat bir kullanıcı etkileşimi sağlanması için kodun okunması kolay olmalıdır. Uygulamada kullanılacak kodun boyutu en az 2 x 2 cm olmalıdır. Okutma mesafesi ile kod boyutu arasında en az 1/10 luk bir oran olması gerekmektedir. Örneğin kodun 10 metreden okutulabilmesini istiyorsa QR Kodunuz en az 1 metre x 1 metre olmalıdır. Düz olmayan yüzeylerde yerleştirme yapılmamalıdır. Broşür veya sayfa kırışıklıkları bir kodun okunabilirliğini olumsuz yönde etkileyebilir.

Kendinizi kullanıcılarınızın yerine koyun, ihtiyaçlarınızı değerlendirin ve gösterilen Qr Kodu tarayıp taramayacağınızı kendinize sorun. QR Kodun arkasında ne olduğunu merak ediyor musunuz? Taramanız size ne kazandıracak ? Akıllı telefonun ekran boyutuna uyarlanmış ve ilginç içeriğe sahip bir mobil web sitesi kullanıcılarınıza büyük kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca markanızın renklerine ve tasarımına özel hazırladığınız logulu QR Kod'lar kullanıcılar tarafından daha fazla merak edildiği için yüksek oranlarda taranma başarısına sahiptir. Unutulmamalıdır ki kodunuzu eklediğiniz alana mutlaka içeriğini belirten bir bilgi ekleyin. Örneğin, "Kodu tarayın ve daha fazlasını öğrenin" bu geri dönüşlerinizi olumlu olarak arttıracaktır.

QR Kodların kullanım alanları sınırsızdır. QR Kodlar kişisel bilgilerinizi paylaşmaktan tutun da şirket pazarlama ve lojistik sorunlarınızın çözümünü sağlayan sınırsız olanaklar sunar.

Bir plana abone olduğunuzda, mevcut aboneliğinizin sona ermesinden yalnızca bir ay önce değişiklik yapabilirsiniz. Planınızı istediğiniz zaman iptal edebileceğinizi lütfen unutmayın. Sorularınız varsa [email protected] aracılığıyla bizimle iletişime geçin.

Elbette ücretli bir plan seçmeden önce uygulamayı denemek için 7 gününüz var.

QR Kod Tasarım Örnekleri

QR Kodlar, sadece siyah beyaz karelerden ibaret değildir. İyi tasarlanmış QR Kodlar, markanızın kimliğini yansıtıp, kullanıcılarınızın ilgisini çekerek hem estetik hem de işlevsel olabilir. Marka renklerinizi ve logonuzu kullanarak QR Kodlarınızı özelleştirin. QR Kodlar, farklı tasarım ve özelliklerle çeşitlendirilebilir. Standart, transparan, banner, renkli, logolu ve çerçeveli QR Kodlar, farklı ihtiyaçlara ve kullanım alanlarına hitap eder. Doğru QR Kod türünü seçerek, hem estetik hem de işlevsel açıdan en iyi sonucu elde edebilirsiniz.