QR Code Matic

QR Kod Boyutu

QR KOD BASKI BOYUTU HESAPLAMA

QR Kod'ların pazarlama planları içerisinde yer alan popüler ve yaygın olan uygulaması, kodun billboard gibi dış mekan reklamlarında kullanılmasıdır. Ayrıca QR Kod reklamları genel ulaşım araçları, tren, taksi gibi toplu taşıma araçlarında , otomobil ve kamyonlarda ya da duvar ve bina sütunlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Tüm bu reklam alanlarının ortak noktası, QR Kod müşterilerinin akıllı telefonunda bulunan QR Kod okuyucusu ile nispeten uzak mesafelerden kodu taratabilmesi ve dolayısıyla yeterince büyük gösterilmesi gerektiğidir. QR Kod kampanyanızın başarısını sağlamak için, bu noktaya özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bir otobüs durağında asılmış olan posteri buna örnek verebiliriz. Poster, müşterilerinizin otobüslerini beklerken görebileceği şaftın duvarında bulunur. Tarama esnasında akıllı telefon ve QR Kod arasındaki mesafenin maximum 7 metre uzaklığında olması gerekmektedir.

Tanıtımlarınızda QR Kod için gerekli en düşük alanı belirten kural aşağıdaki gibidir;

QR Kod'un Kenar Uzunluğu (metre) = Tarama Mesafesi (metre) / 10

Yukarıdaki örnekte, otobüs durağında bulunan posterdeki QR Kod'un en az 70 cm x 70 cm basılması gerektiği anlamına gelir. Bu sadece kodun kapladığı alanın ölçüsüdür. Belirlenen ölçünün üzerine yani QR Kod'unuzun çevresine 4 modül kadar boş alan bırakmanız gerekmektedir. 1 modül, QR Kod içerisindeki en küçük tek piksellik elementtir.

Tarama Mesafesi; 7 metre / 10 = Kenar Uzunluğu 70 cm (0.7 metre)

Bu temel kuralı uygularsanız, kullanıcılarınız rahatlıkla QR Kod’larınızı taratabilirler.Bu sayede QR kod kampanyanızın etkilerini yukarıda belirtilen alanlarda en üst düzeye çıkartabilirsiniz! Bu kural, boyutu belirlemek için bağlayıcı olmayan bir yöntemdir,ancak bu piyasadaki farklı akıllı telefonlar ve kameralar nedeniyle değişiklik gösterebilir. QR Kod'unuzu sunmadan önce mutlaka test ediniz.

QR Kod Tasarım Örnekleri

QR Kodlar, sadece siyah beyaz karelerden ibaret değildir. İyi tasarlanmış QR Kodlar, markanızın kimliğini yansıtıp, kullanıcılarınızın ilgisini çekerek hem estetik hem de işlevsel olabilir. Marka renklerinizi ve logonuzu kullanarak QR Kodlarınızı özelleştirin. QR Kodlar, farklı tasarım ve özelliklerle çeşitlendirilebilir. Standart, transparan, banner, renkli, logolu ve çerçeveli QR Kodlar, farklı ihtiyaçlara ve kullanım alanlarına hitap eder. Doğru QR Kod türünü seçerek, hem estetik hem de işlevsel açıdan en iyi sonucu elde edebilirsiniz.